Results 2011

Ballyhoura Summer Road Race Series Kilmeedy Friday August 19th

Senior Women

Maire Heffernan 

2nd  5 miles

Dunboyne Open Sports Co. Meath Sunday 14th August

Girls Under 12

Vickie Cusack 

1st Shot  2nd 100m  2nd 600m  3rd Long Jump

Girls Under 15

Jodie Cusack

2nd 100m  2nd 800m  2nd Shot

Liscarroll Open Sports Sunday 7th August

Boys U-5 30m
1st Yosef Hallihan Leevale, 2nd Reuben Trundle Buttevant, 3rd John Leahy Rylane

Girls U-5 30m
1st Jane O'Dwyer Kilmallock, 2nd Neala Fahy Broadford, 3rd Saskia Ijaz Liscarroll

Boys U-6 50m
1st Timmy Corbett Killeady, 2nd Kevin Power An Gealtacht, 3rd Ian Holmes West Waterford

Girls U-6 50m
1st Ellen Hosey Limerick, 2nd Saoirse Egan North Cork, 3rd Eimear O'Sullivan Ahabullogue

Boys U-7 50m
Conor Frawley North Cork, 2nd Bobby Duffield Shanballymore, Sean O'Dwyer Kilmallock

Girls U-7 50m
1st Beth McCarthy Kenmare, 2nd Ellie Coughlan Liscarroll, Ciara Morrison St. Nichola's

Boys U-8 80m
1st Kelvin O'Carroll Dooneen, 2nd Dan McSweeney Blarney, 3rd Evan McEnery Charleville

Girls U-8 80m
1st Caitlin Hennessy Leevale, 2nd Laura Frawley Charleville, 3rd Aoibhe O'Doherty Spa Muckross

Boys U-9 80m
1st Cillian McDonagh Moycarkey C.C. 2nd Jamie Carroll Liscarroll, 3rd Hussan Aslane Ballydesmond

Girls U-9 80
1st Hollie McCarthy Liscarroll, 2nd Sarah Morrison St. Nichola's 3rd Ava Fitzmaurice An Riocht

Boys U-10 80m
1st Conor Corbett Abbeystriders, 2nd Adam Turner Belgooly, 3rd Rory Prendeville Limerick

Girls U-10 80m
1st Niamh Foley St. Mary's Lk, 2nd Corrine Kenny Wexford, 3rd Kerry Barrett Youghal

Boys U-11 100m
1st Colm Quilligan Dooneen, 2nd Michael Shanahan St. Mary's Lk, 3rd Richard Morrison St. Nichola's

Girls U-11 100m
1st Chloe McCarthy Leevale, 2nd Sophie Meredith St. Mary's Lk, 3rd Fiona Doyle Star of the Laune

Boys U-12 100m
1st Cian McCarthy Gneeveguilla, 2nd Donal O'Sullivan Gneeveguilla, 3rd John Horgan Liscarroll

Girls U-12 100m
 1st Susan O'Neill Dooneen, 2nd Vickie Cusack Liscarroll, 3rd Christine McCarthy Kenmare

Boys U-13 100m
1st Padraig Moynihan West Muskerry, 2nd Padraig Power St. Mary's Lk, 3rd John Horgan Liscarroll

Girls U-13 100m
1st Caoimhe Browne Dooneen,2nd Maeve Power St. Mary's Lk, 3rd Rachel Lynch St. Mary's Lk

Boys U-14 100m
 1st Sean O'Callaghan Leevale, 2nd Joseph Brosnan An Riocht, 3rd Tim Marron Tracton

Girls U-14 100m
1st Kelly Devine St. Mary's Lk, 2nd Eimear Hallihan Leevale, 3rd Christine Cooper Spa Muckross

Boys U-15 100m
1st Aodhan Coakley Kenmare, 2nd Chris O'Mahony West Waterford, 3rd Olympa Varhesst France

Girls U-15 100m
1st Louise Shanahan Leevale, 2nd Laura McCarthy Leevale, 3rd Paula Bateman Dooneen

Boys U-16 100m
1st Rory McCarthy Leevale

Girls U-16 100m
1st Denise Hallihan Leevale, 2nd Emer Lynch An Riocht, 3rd Michelle Buckley Liscarroll

Boys U-17 100m
1st Darren Lynch Blarney, 2nd Solomon Adebisi Blarney

Girls U-17 100m
1st Carol O'Dwyer Kilmallock

Senior Men 100m
1st Jonathon Goggin Liscarroll, 2nd John Shanahan St. Mary's Lk, 3rd Ray Shanahan Leevale

Senior Women 100m
1st Maire Heffernan Liscarroll, 2nd Siobhan heffernan Liscarroll, 3rd Michelle Reid Aunascaul Kerry

Men 0/40 100m
1st Mike O'Brien Limerick, 2nd Ger McCarthy kenmare, 3rd Frank Hosey Limerick

Women 0/35 100m
1st Yvonne Meredith St. Mary's Lk, 2nd Cathy McCarthy Leevale, 3rd Amanda O'Dwyer Moycarkey C.C.

Men 0/50 100m
1st John Murphy Liscarroll, 2nd Seamus Fox Fanahan McSweeney

Women 0/45 100m
1st Kathleen McEnery Charleville

Boys U-7 80m
1st Conor Frawley Charleville, 2nd Sean O'Dwyer Kilmallock, 3rd Donnocha Leahy Rylane

Girls U-7 80m
1st Lucy Reidy Liscarroll, 2nd Beth McCarthy Kenmare, 3rd Ellie Coughlan Liscarroll

Boys U-8 110m
1st Kelvin O'Carroll Dooneen, 2nd Dan McSweeney Blarney, 3rd Michael O'Dwyer Kilmallock

Girls U-8 110m
1st Laura Frawley Charleville, 2nd Caitlin hennessy Leevale, 3rd beibhinn Moynihan West Muskerry

Boys U-9 300m
1st Cillian McDonagh Moycarkey C. C. 2nd Jamie Carroll Liscarroll, Joe Ivory Liscarroll

Girls U-9 300m
1st Sarah Morrison St. Nichola's, 2nd Hollie McCarthy Liscarroll, 3rd Aoife Kerins An Riocht

Boys U-10 300m
1st Adam O'Dwyer Moycarkey C. C., 2nd James Horgan Liscarroll, 3rd Conor Corbett Abbeystriders

Girls U-10 300m
1st Corrinne Kenny Wexford, 2nd Niamh Foley St. mary's Lk, 3rd Ellen Lynch St. Mary's Lk

Boys U-11 300m
1st Richard Morrison St. Nichola's, 2nd Colm Quilligan Dooneen, 3rd Cathal Shine An Riocht

Girls U-11 300m
 1Chloe McCarthy Leevale, 2nd Fiona Doyle Star of the Laune, 3rd Eleanor Dennison Kenmare

Boys U-12 600m
1st David Morrison St. Nichola's, 2nd Cian McCarthy Gneeveguilla, 3rd John Horgan Liscarroll

Girls U-12 600m
1st Vickie Cusack Liscarroll, 2nd Emma Bickerdyke Leevale, 3rd Susan O'Neill Dooneen

Boys U-13 600m
1st Padraig Power St. Mary's Lk, 2nd Adam O'Dwyer Moycarkey C. C., 3rd John Horgan Liscarroll

Girls U-13 600m
1st Helena O'Sullivan Kenmare, 2nd Sinead Roche Dooneen, 3rd Jessica Strain Midleton

Boys U-14 800m
1st Barry Shanahan Leevale, 2nd Joseph Brosnan An Riocht, 3rd Tim Marron Tracton

Girls U-14 800m
1st Christine Cooper Spa Muckross, 2nd Katie Reidy An Riocht, 3rd Eimear Hallihan Leevale

Boys U-15 800m
 1st Aodhan Coakley Kenmare, 2nd Chris O'Mahony West Waterford

Girls U-15 800m
1st Louise Shanahan Leevale, 2nd Nadine Kenny Wexford, 3rd Aisling Roche Dooneen

Boys U-16 800m
1st Rory McCarthy Leevale

Girls U-16 800m
1st denise hallihan Leevale

Boys U-17 800m
 1st Solomon Adbisi Blarney, 2nd T. J. Hogan Leevale, 3rd Darren Lynch Blarney

Girls U-17 800m
1st Lucy O'Brien West Waterford

Men 0/50 400m
 1st John Murphy Liscarroll, 2nd Seamus Fox Fanahan McSweeney

Senior Men 400m
1st Jonathon Goggin Liscarroll

Boys U-9 Long Jump
 1st Cillian McDonagh Moycarkey C. C., 2nd Joe Ivory Liscarroll, 3rd Max Hallihan Bandon

Girls U-9 Long Jump
 1st Sarah Morrison St. Nichola's, 2nd Hollie McCarthy Liscarroll, 3rd Aoife O'Doherty Spa Muckross

Boys U-11 Long Jump
1st Colm Quilligan Dooneen, 2nd Adam Turner Belgooly, 3rd Michael Shanahan St. mary's Lk

Girls U-11 Long Jump
1st Sophie Meredith St. Mary's Lk, 2nd Eleanor Dennison kenmare, 3rd Asia O'Brien Limerick

Boys U-13 Long Jump
1st Cian McCarthy Gneeveguilla, 2nd Padraig Moynihan West Muskerry, 3rd Donal O'Sullivan Gneeveguilla

Girls U-13 Long Jump
 1st Vickie Cusack Liscarroll, 2nd Jessica Strain Midleton, 3rd Kate Ivory Liscarroll

Boys U-15 Long Jump
1st Aodhan Coakley Kenmare, 2nd Chris O'Mahony West Waterford

Girls U-15 Long Jump
1st Hannah Power An Gaeltacht, 2nd Laura McCarthy Leevale, 3rd Orna Keane An Gaeltacht

Boys U-17 Long Jump
1st T. J. Hogan Leevale, 2nd Rory McCarthy Leevale

Girls U-17 Long Jump
1st Eimear Lynch An Riocht, 2nd Aine O'Connor An Riocht, 3rd Michelle Buckley Liscarroll

Men 0/50 Long Jump
1st John Murphy Liscarroll, 2nd Seamus Fox Fanahan McSweeney, 3rd Pat Barrett Liscarroll

Boys U-8 Ball Throw
 1st Michael O'Dwyer kilmallock, 2nd Con Enright Limerick, 3rd Donnocha Leahy Rylane

Girls U-8 Ball Throw
1st Caitlin Hennessy Leevale, 2nd Laura Tobin Ballyhooley, 3rd Marie Savage Kerry

Boys U-10 Ball Throw
1st Sam Tierney Liscarroll, 2nd Max Hallihan Bandon, 3rd Joe Ivory Liscarroll

Girls U-10 ball Throw
1st Niamh Sugrue Bandon, 2nd Kerry barrett Youghal, 3rd Emily Linehan Liscarroll

Boys u-12 Shot
1st Andre Christy Leevale, 2nd Donal O'Sullivan Gneeveguilla, 3rd Keiran Doherty Spa Muckross

Girls U-12 Shot
1st Vickie Cusack Liscarroll, 2nd Sophie Meredith St. Mary's Lk, 3rd Anna Leamy Grange Fermoy

Boys U-14 Shot
1st Padraig Moynihan West Muskerry, 2nd Paric O'Neill Dooneen

Girls U-14 Shot
 1st Aoife Doyle Star of the Laune, 2nd Kayleigh Jewitt Liscarroll, 3rd Kelly Devine St. Mary's Lk

Boys U-16 Shot
1st Aodhan Coakley Kenmare, 2nd Shane O'Sullivan Kenmare

Girls U-16 Shot
 1st Ciara Mockler Moycarkey C. C., 2nd Amy Linehan Liscarroll, 3rd Eimear Lynch An Riocht

Boys U-19 Shot
1st Sean Mockler Moycarkey C. C., 2nd Gerard McEnery Kilmallock, 3rd Shane Fagan An Riocht

Senior Men Shot
1st David Sheehan Liscarroll, 2nd Joseph Cusack Liscarroll, 3rd James O'Keeffe Liscarroll

Senior Women Shot
1st Siobhan Heffernan Liscarroll, 2nd maire heffernan Liscarroll, 3rd Annette Cusack Liscarroll

Men 0/40 Shot
1st Michael Mock;ler Moycarkey C. C., 2nd Tim McSweeney Blarney, 3rd Joseph Cusack Liscarroll

Women 0/35 Shot
 1st Yvonne meredith St. Mary's Lk, 2nd Cathy McCarthy Leevale, 3rd Anne Marie Callanan Moycarkey C. C.

U-9 Mixed 4x100m Relay
1st Liscarroll, 2nd An Riocht

U-11 Mixed 4x100m Relay
1st St. Mary's Lk A, 2nd St. Mary's Lk B, 3rd Liscarroll

U-12 Mixed 4x100m Relay
1st Liscarroll, 2nd St. Mary's Lk A, 3rd St. Mary's Lk B

U-14 Mixed 4x100m Relay
1st St. Mary's Lk, 2nd Liscarroll, 3rd Leevale

U-16 Mixed 4x100m Relay
1st Leevale, 2nd Liscarroll, 3rd An Riocht

Mixed Open 3x100m Relay
1st Liscarroll A, 2nd Leevale, 3rd Liscarroll B

Confined Family 4x100m Relay
1st Cusacks Liscarroll, 2nd Tierney's Liscarroll, 3rd Linehan's Liscarroll

Open Family 4x100m Relay
1st Shanahan's Leevale, 2nd McCarthy's Leevale, 3rd McCarthy's Kenmare

Best Overall Visiting Club  Leevale A.C.

Best Local Athlete  Vickie Cusack

Rising Sun Open Sports,  C.I.T. Monday 1st August

Girls Under 10

Ciara Sheehy 

3rd 60m

Girls Under 10

Emily Linehan 

3rd Ball Throw

Girls Under 11

Shauna Linehan 

1st Ball Throw

Girls Under 11

Lauren O'Leary 

1st 80m  1st Long Jump

Girls Under 12

Vickie Cusack 

1st 60m  1st 600m  1st Long Jump  1st U14 Shot  2nd U14 High Jump

Girls Under 13

Kate Ivory 

1st 80m  2nd Long Jump  2nd 600m

Girls Under 15

jodie Cusack 

2nd U17 Shot

Boys Under 9

Joe Ivory 

1st Ball Throw

Boys Under 9

Jamie Carroll 

2nd 300m

Under 13

Mixed Relay

2nd 
 Lauren O'Leary Shauna Linehan Kate Ivory Vickie Cusack

Araglin Sports Friday 22nd July

Girls Under 10

Emily Linehan 

1st Ball Throw

Girls Under 11

Shauna Linehan 

2nd U12 Shot

Girls Under 15

Amy Linehan 

2nd U16 Shot

Boys Under 10

James Horgan 

2nd 80m

Boys Under 12

John Horgan 

3rd 100m  3rd U13 600m

Senior Men

Jim Horgan 

3rd 56lb Distance

Killarney Summer Road Race Series Kilgobinate Friday 29th July

Senior Women

Maire Heffernan 

1st  4 Miles

Munster "Juvenile B" C/Ships Templemore Sunday 17th July

Girls Under 10

Emily Linehan 

2nd Ball Throw

Girls Under 11

Lauren O'Leary 

1st 60m  1st Long Jump

Girls Under 11

Shauna Linehan 

1st Ball Throw

Girls Under 13

Kate Ivory 

2nd High Jump

Girls Under 14

Leanne Tierney 

3rd Long Jump

Boys Under 9 

Joe Ivory 

2nd Ball Throw

Boys Under 9 

Jamie Carroll 

3rd 300m

All Ireland Juvenile C/Ships Tullamore Saturday 10th July

Girls Under 12

Vickie Cusack 

1st High Jump  1st Shot

County Senior Track & Field C/Ships C.I.T. Friday 8th July

Senior Men 

Tadhg Fitzpatrick 

2nd High Jump

Dromcollogher Carnival Sports Wednesday 6th July

Girls Under 8

Katelyn Cusack 

4th 60m

Girls Under 8

Ciara Sheehy 

3rd 60  2nd 200m

Girls Under 10

Sarah Reidy 

2nd 80m

Girls Under 12

Kate Ivory 

1st 400m  2nd 100m

Girls Under 14

Jodie Cusack 

1st 400m

Girls Under 14

Leanne Tierney 

3rd `100m  2nd 400m

Boys Under 8

Jamie Carroll 

3rd 80m

Boys Under 10

James Horgan 

3rd 200m  3rd U12 400m

Boys Under 12

John Horgan 

2nd 80m  1st U14 100m  2nd U14 400m  2nd U16 400m

Best Overall Male Athlete  John Horgan

Munster Senior Junior U23 C/Ships C.I.T. Sunday 3rd July

Senior Men

Tadhg Fitzpatrick 

2nd High Jump  3rd Long Jump

Cork City Sports Juvenile Races C. I. T. Saturday 2nd July

Girls Under 9

Hollie McCarthy 

2nd 300m

Girls Under 10

Ciara Sheehy 

2nd 300m

Girls Under 11

Sarah Reidy 

3rd 300m

Girls Under 12

Vickie Cusack 

1st 300m

Boys Under 10

Jack Kilcommons 

1st 300m

Boys Under 10

James Horgan 

3rd 300m

Tralee Harriers Open Sports Castleisland Wednesday 29th June

Girls Under10

Emily Linehan 

3rd ball Throw

Girls Under 11 

Shauna Linehan 

1st Ball Throw

Girls Under 11 

Lauren O'Leary 

1st 80m

Girls Under 12

Vickie Cusack 

1st 80m  1st 600m  1st High Jump  2nd Javelin  3rd Long Jump

Girls Under 13

Kate Ivory 

3rd 80m  3rd 600m  2nd High Jump

Girls Under 15

Jodie Cusack 

1st Javelin

Girls Under 15

Amy Linehan 

2nd Shot

Girls Under 16

Emma Sherlock 

3rd 100m  2nd Javelin

Girls Under 16

Michelle Buckley 

2nd 100m  3rd Javelin

Senior Women

Annette Cusack 

3rd Long Jump

Boys Under 9 

Joe Ivory 

1st Ball Throw

Boys Under 12

John Horgan 

3rd Long Jump

Best Overall Athlete  Vickie Cusack

Tracton Open Sports Minane Bridge Sunday 26th June

Girls Under 9

Katelyn Cusack 

3rd Ball Throw

Girls Under 12 

Vickie Cusack 

1st 80m  1st 300m  1st Long Jump  1st Ball Throw  1st U13 100m

Girls Under 15 

Jodie Cusack 

2nd 100m  3rd 800m  1st Senior Women 100m

Boys Under 10

Jack Kilcommons 

3rd 80m  1st Long Jump

Boys Under 12 

John Horgan  

100m  3rd 300m  3rd Long Jump

Boys Under 10 

Relay

3rd  Jack Kilcommons  Jamie Carroll  James Horgan

Boys Under 12

Relay

John Horgan  James Horgan  Jamie Carroll  Jack Kilcommons

Best Athlete Kiely Cup  Vickie Cusack

All Ireland  Juvenile 2xTeam Competition Templemore Saturday 25th June

Girls Under 9 Hollie McCarthy & Muireann Fitzpatrick  2nd 2xTeam 60m 

Girls Under 9

2xTeam 60m 

Hollie McCarthy & Muireann Fitzpatrick  2nd

Grange Fermoy Open Sports Friday 17th June

Girls Under 8 

Lucy Reidy 

3rd 60m

Girls Under 9 

Hollie McCarthy 

1st 60m  2nd Ball Throw

Girls Under 9 

Ciara Sheehy 

2nd 400m  3rd ball Throw

Girls Under 10

Emily Linehan 

2nd 60m  2nd Ball Throw

Girls Under 11 

Lauren O'Leary 

1st 80m

Girls Under 11 

Shauna Linehan 

1st Ball Throw

Girls Under 11 

Sarah Reidy

3rd 80m  1st 400m  3rd Long Jump

Girls Under 12 

Vickie Cusack 

1st 80m  1st 800m  1st Shot  1st Long Jump

Girls Under 13 

Kate Ivory 

1st 100m  2nd U14 Long Jump

Girls Under 13 

Kate Reidy 

2nd 100m

Girls Under 15 

Amy Linehan 

1st Shot  1st U17 Shot

Girls Under 15 

Jodie Cusack 

2nd Shot  3rd U17 Shot

Boys Under 9 

Jamie Carroll 

3rd 60m  1st 400m  3rd Ball Throw

Boys Under 9 

Joe Ivory 

1st Ball Throw

Boys Under 12

John Horgan 

2nd 80m  2nd 800m

Relays Mixed

Under 10 

Relays Mixed

1st 
Emily Linehan  Ciara Sheehy  Jamie Carroll  Joe Ivory

Under 12 

Relays Mixed

1st 
Lauren O'Leary  Vickie Cusack  Grainne O'Leary  Sarah Reidy

Under 14 

Relays Mixed

1st 
Kate Ivory  Kate Reidy  Vickie Cusack  Lauren O'Leary

Under 16 

Relays Mixed

2nd 
Kate Ivory  Jodie Cusack  Kate Reidy  Sarah Reidy

Best Visiting Club   Liscarroll A. C.

Munster 2xTeard Long Jumpm & U12 & 13 Track & Field C/Ships Sat/Sun. June 12th & 13th Ennis Co. Clare

Under 9 Girls

2xTeam 60m

Hollie McCarthy and Muireann Fitzpatrick  1st

Under 12 Girls 

Vickie Cusack 

1st Shot 1st High Jump  3rd 60m

Lisgriffin School Sports Monday 6th June

Girls Under 8 

Vickie O'Connell 

2nd 100m

Girls Under 9 

Emily Linehan 

3rd 100m  3rd 200m

Girls Under 9 

Ciara Sheehy 

1st 100m  1st 200m

Girls Under 10 

Sarah Reidy 

1st 100m  1st 200m

Girls Under 11 

Vickie Cusack 

1st 100m  1st 400m

Girls Under 12

Kate Ivory 

1st Confined 100m 1st 100m  1st 400m

Girls Under 12 

Kate Reidy 

2nd 100m  2nd 400m

Girls Under 12 

Anna Walsh 

3rd 400m

Boys Under 8

Sean O'Connell 

2nd 100m

Boys Under 8 

Stephen Walsh 

1st 100m

Boys Under 9 

Jack Kilcommons 

1st 100m  1st 200m

Boys Under 9 

James Horgan 

3rd 200m

Boys Under 11 

John Horgan 

1st 400m  2nd 100m

Courceys Open Sports Ballinspittle Sunday 29th May

Girls Under 11

 Sarah Reidy 

1st 600m  2nd 80m

Girls Under 12 

Vickie Cusack 

1st 100m  1st Shot  1st 600m  3rd Long Jump

Girls Under 13 

Kate Ivory 

1st 100m  2nd Long Jump

Girls Under 15 

Clara Buttimer 

3rd 100m  3rd 800m

Boys Under 10 

Jack Kilcommons 

3rd 80m  3rd Long Jump

Boys Under 12 

John Horgan 

3rd 80m  3rd 600m

Boys Under 12 

John Horgan 

3rd 80m  3rd 600m

Boys Under 14 

Cillian Buttimer 

3rd 100m  3rd 800m

Fathers Race 

Anthony Buttimer

3rd 100m

Relays

Girls Under 13 

Relays

2nd 
 
Anna Walsh Kate Reidy Kate Ivory Vickie Cusack

Girls Under 15 

Relays

2nd 
Jodie Cusack Kate Ivory Sarah Reidy Clara Buttimer

Boys Under 14 

Relays

1st 
John Horgan Cillian Buttimer James Horgan Jack Kilcommons

An Riocht Open Sports Castleisland Wednesday 25th May

Girls Under 9 

Hollie McCarthy 

1st 80m  1st 300m

Girls Under 9 

Katelyn Cusack 

1st Ball Throw

Girls Under 11 

Sarah Reidy 

2nd U12 80m  2nd 300m

Girls Under 11 

Lauren O'Leary 

1st 80m

Girls Under 12 

Vickie Cusack 

1st Shot  1st High Jump 1st 500m

Girls Under 13 

Kate Ivory 

2nd 80m  2nd U14 Long Jump

Girls Under 15 

Clara Buttimer 

2nd 100m  2nd 800m

Girls Under 15 

Jodie Cusack 

2nd Discus  3rd 100m  3rd 800m  2nd 300m

Senior Women 

Maire Heffernan 

1st 100m  2nd Mile

Senior Women 

Siobhan Heffernan 

2nd 100m  1st High Jump  2nd Discus

Boys Under 9 

Joe Ivory

  2nd Ball Throw

Boys Under 10 

James Horgan 

2nd 300m

Boys Under 14 

Cillian Buttimer 

1st 800m  3rd 80m

Relays

Girls Under 11 

Relay

1st 
Lauren O'Leary Sarah Reidy Emily McCarthy Grainne O'Leary

Girls Under 13 

Relay

2nd 
Kate Ivory Lauren O'Leary Sarah Reidy Vickie Cusack

Girls Under 15 

Relay

1st 
Jodie Cusack Clara Buttimer Vickie Cusack Kate Ivory

Boys Under 15 

Relay

2nd 
 John Horgan James Horgan Cillian Buttimer Joe Ivory

Juvenile County Championships CIT Sunday 15th May

Girls Under 9  

Hollie McCarthy 

1st 200m   2nd Long Jump

Girls Under 10  

Emily Linehan  

2nd Ball Throw

Girls Under 11

Leah Sheehan  

2nd Shot

Girls Under 11

Emily McCarthy  

3rd Shot

Girls Under 11

Sarah Reidy  

3rd 500m

Girls Under 11

Lauren O'Leary  

1st Long Jump

Girls Under 12  

Vickie Cusack 

1st 80m   1st High Jump

Girls Under 14  

Kailey Jewitt  

1st Javelin   1st Hammer

Girls Under 15  

Amy Linehan  

1st Discus  2nd Hammer   3rd Shot

Girls Under 16  

Emma Sherlock  

2nd Javelin

Girls Under 16  

Michelle Buckley  

2nd High Jump   3rd Hammer

Boys Under 9  

Stephen Walsh  

2nd 200m

Relays

Boys Under 9

Relay

2nd 
 
Jamie Carroll  Joe Ivory  Stephen Walsh  Kevin Barry

Girls Under 11

Relay

2nd 
 
Lauren O'Leary  Sarah Reidy  Shauna Linehan  Grainne O'Leary  Courtney Tolton

Girls Under 13 

Relay

3rd 
Vickie Cusack  Anna Walsh  Kate Reidy  Kate Ivory

Juvenile County Championships CIT Sunday 8th May

Girls Under 9

Hollie McCarthy  

1st 60m

Girls Under 10  

Ciara Sheehy  

1st 300m

Girls Under 11  

Lauren O'Leary  

2nd 60m

Girls Under 11  

Shauna Linehan  

2nd Ball Throw

Girls Under 11  

Sarah Reidy  

3rd High Jump

Girls Under 12  

Vickie Cusack 

1st Shot   1st 700m

Girls Under 15  

Jodie Cusack  

3rd Javelin

Girls Under 16  

Michelle Buckley  

3rd Shot

Boys Under 10  

Jack Kilcommons  

3rd Long Jump

Relays

Girls Under 10 

Relay

1st 
 Hollie McCarthy  Ciara Sheehy  Muireann Fitzpatrick  Emily Linehan  Zoe Walsh

Girls Under 12 

Relay

1st  
 Vickie Cusack  Lauren O'Leary  Sarah Reidy  Grainne O'Leary  Caoimhe Taylor

Girls Under 14 

Relay

3rd 
Leanne Tierney  Kate Ivory  Kate Reidy  Rebecca O'Connell  Anna Walsh  Katelyn Hanlon

Gneeveguilla Open Sports Sunday  1st May.

Girls Under 8

Vickie O'Connell 

1st 60m  1st 100m

Girls Under 9

Hollie McCarthy  

1st 60m  1st 200m  1st Long Jump

Girls Under 11

Lauren O'Leary 

3rd 60m

Girls Under 11

Lauren O'Leary 

3rd 60m

Girls Under 11 

Sarah Reidy 

3rd 600m

Girls Under 12 

Vickie Cusack 

3rd 60m  2nd Under 14 Shot

Girls Under 13 

Kate Ivory 

2nd Long Jump

Girls Under 14 

Leanne Tierney 

2nd 100m  3rd 800m

Girls Under 14 

Rebecca O'Connell 

3rd 100m

Girls Under 15 

Amy Linehan 

1st Hammer  2nd Discus

Boys Under 9 

Joe Ivory 

3rd Long Jump

Boys Under 9 

Sean O'Connell 

2nd 60m  2nd 200m

Boys Under 9 

Jamie Carroll 

3rd 200m

Relays

Girls Under 9 

Relay

2nd 
 
Hollie McCarthy Muireann Fitzpatrick Vickie O'Connell Courtney Tolton

Girls Under 11

Relay

2nd 
Sarah Reidy Shauna Linehan Lauren O'Leary Emily McCarthy

Girls Under 12

Relay

2nd 
Lauren O'Leary Vickie Cusack Sarah Reidy Shauna Linehan

Girls Under 13

Relay

2nd 
Vickie Cusack Kate Ivory Kate Reidy Shauna Linehan

Girls Under 15

Relay

1st 
Leanne Tierney Rebecca O'Connell Jodie Cusack Kate Ivory Kailey Jewitt

Boys Under 10

Relay

2nd 
Sean O'Connell Jamie Carroll Joe Ivory Sam Tierney

Munster Masters Championships C I T Saturday 30th April

0/35 

Kenneth Barry 

3rd Javelin

0/35 

Tony Walsh 

3rd Long Jump

0/50 

James O'Keeffe 

3rd Shot

0/50

John Murphy 

 1st 200m  1st High Jump  2nd Long Jump  2nd 200m

0/60 

Michael Adamson 

1st Javelin  3rd Long Jump  3rd 1500m

0/65 

Tim Fitzpatrick 

1st Shot  1st Discus  1st Javelin  1st Hammer

0/35 

Relay

 

1st 
Kenneth Barry  Tony Walsh  John Murphy  James O'Keeffe

Munster Juvenile Combined Events C I T Saturday 30th April

Girls Under 12 

Vickie Cusack 

1st

Girls Under 15 

Jodie Cusack 

3rd

Jack O'Keeffe Road Race Kiskeam Monday 25th April

Girls Under 9 

Muireann Fitzpatrick 

1st

Girls Under 10 

Ciara Sheehy 

1st

Girls Under 10 

Emily Linehan 

3rd

Girls Under 11 

Shauna Linehan 

1st

Boys Under 9 

Kevin Barry 

4th

Boys Under 10 

Billy Fitzpatrick 

1st

St. Abban's Open Sports Kilkenny Monday 25th April

Girls Under 12 

Vickie Cusack 

1st 60m  3rd U13 High Jump  3rd U13 Shot

Girls Under 15 

Jodie Cusack 

1st Shot  3rd Junior Women Long Jump

Leevale Open Sports C.I.T Saturday 16th April

Girls Under 11

Lauren O'Leary 

3rd 80m  3rd Long Jump

Girls Under 12 

Vickie Cusack

  1st 80m  3rd 600m  2nd 60mH  1st High Jump

Boys Under 9 

Joe Ivory 

2nd Ball Throw

Relays

Girls Under 13 

Relay

2nd 
 
Sarah Reidy Kate Ivory Kate Reidy Vickie Cusack

Boys Under 9 

Relay

1st 
Sean O'Connell Joe Ivory Kevin Barry Jamie Carroll

All-Ireland Indoor Juvenile Championships at Magherafelt Co.Derry on Saturday19th March.

Under 12  Vickie Cusack - Shot Putt 1st --8.62m a new Championship Record for the Event. Also 3rd. at High Jump .

Munster Indoor Schools C/Ships Nenagh Tuesday 8th March.

Under 15  

Jodie Cusack 

3rd Shot

Munster Juvenile Indoor C/Ships Nenagh Saturday 26th Feb.

Girls Under 15 

Jodie Cusack 

3rd Shot

Munster Juvenile Indoor C/Ships Nenagh Saturday 19th Feb.

Girls Under 9  

Hollie McCarthy  

1st 60m   1st 300m

Girls Under 11  

Lauren O'Leary  

2nd 60m   3rd Long Jump

Girls Under 12  

Vickie Cusack  

1st High Jump   1st Shot

Relays

Girls Under11

Relay

1st
Sarah Reidy Ciara Sheehy Grainne O'Leary Lauren O'Leary

Girls Under 12  

Relay

3rd 
Vickie Cusack Sarah Reidy Meaghan O'Callaghan Lauren O'Leary

Munster Senior/Junior Indoor C/Ships Nenagh Sunday 9th. Jan.

Senior Women 

Siobhan Heffernan 

3rd Shot  2nd High Jump